Gotowe lekcje, How 2...?, Pomysły

Wygrzebane: 10 super pomysłów na zajęcia świąteczne

Hello, hello!

Dzisiaj nie będzie mojej lekcji świątecznej. Dużo tworzę własnych materiałów – nie ukrywajmy – ale czasem  muszę po prostu poszperać w internecie, poczytać wpisy na blogach, znaleźć jakieś ciekawe filmiki / lekcje / gotowe materiały, zainspirować się ❤

Dzisiaj małe podsumowanie  mojego dochodzenia.
[EDIT] już mamy 10 pozycji na liście….

Zacznijmy od stron naszych polskich blogerek ❤ ❤

#1 Christmas 3in1 Mikołajki z QR Code

Anię Kozok (Przepisy na kreatywne lekcje – Lukrecje) poznałam osobiście na moim szkoleniu ostatnio we Wrocławiu. Ania jest bratnią duszą – ma baaardzo dużo świetnych pomysłów, a jej materiały od razu przypadły mi do gustu! Przegadałyśmy już kilka godzin przez facebooka prawda? 🙂

Jej zeszłoroczny post świąteczny powinien zrobić furorę (jeśli jeszcze nie zrobił)!
Gdybym była dzieckiem / młodzieżą   uwielbiałabym te zajęcia. Według mnie to wariacja na temat domina z wykorzystaniem QR Codes. Czyli mieszanka tradycji z nowoczesnością. Uczeń musi dopasować np. obrazek  do definicji z pomocą QR code i dostaje za to punkty. Są cztery wersje zabawy, więc śpieszcie do Ani na bloga, drukujcie i wycinajcie (ostrożnie!!!) Kliknij w obrazek:

1mg_0844

#2 Christmas abroad. Odwiedź 5 krajów podczas jednej lekcji

Tym razem blog Get Engspired. Be Successful. czyli Aleksandra Macenowicz.
Zajęcia, które znalazłam u niej brały udział w akcji „High 5! Przybij piątkę z blogującymi anglistkami”  więc zapewne znacie je już.  Jeśli nie, tym lepiej – poznacie 🙂

Co znajdziecie u Oli? Zajęcią CLILowe – poznanie kultury świątecznej innych krajów
(nie będzie to jedyny post tego typu dzisiaj). Kraje bardzo ciekawe, bowiem uczniowie czytają o Kenii, Jamajce, Grenlandii, Australii i Indiach. Słuchacze czytają tylko o jednym kraju a następnie przygotowują się do mini prezentacji.

Przy większej grupie zrobiłabym z tego infomation gap activity  – każdy czyta o swoim kraju, przygotowuje słowa kluczowe w formie mapy myśli ( jak u Oli) a potem w małej grupce opowiada o czym przeczytał/a i co go/ją zaskoczyło itp.

Kliknij w obrazek poniżej, by przeczytać o całych zajęciach u Oli!

christmas-abroad-odwiedz-5-krajow-podczas-jednej-lekcji-do-druku

#3 Christmas Lesson with a twist – Mrs Claus. Poziom B1 – B2.

Kolejna super lekcja wychodzi spod klawiatury Sylwii Clayton z Niezbędnik Lektora.
Sylwię mam nadzieję poznać w możliwie szybkim czasie ponieważ również traktują ją jako bratnią duszę. 🙂 Jej świąteczne zajęcia są lekko mniej tradycyjne, co sprawia, że tym bardziej powinny być jak najszybciej wykorzystane i przerobione z kursantami. 🙂

Zajęcia są o Pani Mikołajkowej – a zatem świetna okazja do podkreślenia, że bez kobiet mężczyźni nie osiągnęliby zbyt wiele.  Bo nie wiem czy wiecie, ale moim zdaniem nie powinno być równouprawnienia. Moim zdaniem kobiety powinno się traktować lepiej 🙂  Who’s with me? 🙂

Kliknij w obrazek by przeczytać o zajęcia u Sylwii.

santa-claus-2962586_1920

#4  And what if you DON’T feel Christmas spirit?

Na Monikę z That is Evil zawsze można liczyć. Monika ma inne podejście do życia 😉 Takie bardziej mroczne i lekko psychodeliczne… 🙂  Polecam Wam tu posty typowo świąteczne, pora zatem z pomocą Moniki polecić materiał dużo mniej “świąteczny” dla ludzi niekoniecznie kochających ckliwość, słodkość i tradycyjność zajęć świątecznych.

Przejrzyj, przeczytaj, obejrzyj jej propozycje – a nóż widelec zainspiruję Cię do przygotowania zajęć świątecznych z przymrużeniem oka. Kliknij poniżej.

Przechwytywanie

#5 Escape Room – Release Santa!

Blog Kasi odkryłam wczoraj, dosłownie godzinę lub dwie po opublikowaniu tego wpisu. Zobaczyłam jej pomysł na zajęcia świąteczne i stwierdziłam, że nie ma mowy o niedodaniu jej do tej listy! Stworzyła świetny pomysł na zajęcia z wykorzystaniem idei Escape Room. Udostępnia pięknego handouta dla swoich uczniów, dokładną instrukcje dla nauczyciela i jeszcze twierdzi, że da się wszystko zdąrzyć w 45 minut 😀

W takich chwilach żałuję, że nie uczę dzieci. Koniecznie sprawdźcie jej pomysł na zajęcia. Widać, że włożyła w pomysł i wykonanie naprawdę mnóstwo roboty!!
(kliknij w obrazek)

Przechwytywanie6

#6 The History Channel

Uwielbiam History Channel! Materiały są zawsze na poziomie, w dobrej jakości, ciekawe i co najważniejsze na tyle krótkie, że bez problemu można je przerobić na zajęciach.  Zaczynając swoje świąteczne dochodzenie pierwsze kroki skierowałam właśnie tam. I oczywiście się nie zawiodłam.  Mamy tutaj zarówno artykuły świąteczne jak i krótkie filmiki.  Mam w planie potraktować materiały z tej strony jako przygotowanie do zajęć (zadanie domowe).

Są 24 filmiki dostępne, więc poproszę każdą osobę z grupy  o wybranie swojego ulubieńca – na podstawie tytułu (wszystko na zajęciach). Każdy będzie musiał obejrzeć swój filmik, zapamiętać z niego pięć faktów, które potem zreferują innym na zajęciach, a potem przeprowadzimy dyskusję. Kliknij poniżej by przejść na stronę.

Przechwytywanie3

#7 The Journey – FilmEnglish

Znany i lubiany Kieran. Filmenglish to świetna strona bazująca na materiałach autentycznych – krótkich filmikach z Youtube, które z powodzeniem można oglądać na zajęciach.  The Journey oparty jest na świątecznej reklamie Johna Lewisa sprzed kilku lat. Te zajęcia miałam przyjemność przeprowadzić jakieś dwa lata temu (wzruszając się przy tym jak zwykle).
John Lewis robi świetne reklamy świąteczne! I tak naprawdę każdą możnaby przerobić na zajęciach (Kieran opracował jeszcze kilka innych, zajęcia podobnego typu również zrobiła Ania Kozok: Świąteczne reklamy ).  Kliknij w obrazek poniżej by zobaczyć zajęcia filmenglish – wszystko krok po kroku opisane!

snowman1

#8 Tis the Season to be Jolly: Christmas Expressions

Tim’s Free English Lesson Plans. Tego pana poznałam niedawno i przyznam jeszcze muszę się wdrożyć w jego materiały. To co mnie urzekło w tych zajęciach, to przede wszystkim to, że są na poziomie C1+. Takich materiałów (szczególnie świątecznych) jest zawsze tyle co kot napłakał (niewiele).

Zajęcia kulturowo-idiomowe osadzone w klimacie świątecznej miłości. 🙂  Mamy słownictwo w kontekście, krzyżówkę oraz pytania do dyskusji. A z samymi wyrażeniami, można stworzyć jakieś fajne dobble i wykorzystać  później. W końcu:  to feel a bit tipsy, to bury the hatchet, get showered with gifts  to nie tylko świąteczne wyrażenia.
Kliknij w obrazej poniżej:

Przechwytywanie1

#9 For Teachers: Christmas Lesson Plan

Kolejne nowe odkrycie. Luke jest nauczycielem, uwaga, uwaga w Polsce. Uczy angielskiego w Warszawie 🙂 Prowadzi bloga dla uczniów i nauczycieli. Zajęcia świąteczne w jego wykonaniu opierają się ponownie na rewelacyjnych reklamach Johna Lewisa. Do tego również proponuje zajęcia z czytania: jak wyglądają święta w innych krajach. Rings a bell? To połączenie zajęć Oli M i Ani K.

U niego uczniowie mogą poczytać o kulturze: Japonii, Brazylii, Rosji, Anglii, Australii, Włoch, Indii, Chin, Finlandii i  Polski. Może to ciut za dużo, ale nie problemem jest zrobienie zajęć z mniejszą ilością materiału 🙂 Kliknij poniżej by zobaczyć zajęcia.

Przechwytywanie4

#10 LearnEnglish Kids

Tutaj ukłon w stronę wszystkich nauczycieli uczących dzieci.  Stronę British Council  polecam każdemu, bo uważam, że warto.  

Osobiście częściej korzystam ze strony LearnEnglishteens lub po prsotu LearnEnglish (wysyłam nadgorliwym kursantom linki).  Ale gry świąteczne i filmiki proponowane przez BC mają dużą wartość edukacyjną i są angażujące dla maluszków.

Filmiki mają swoje handouty, wszystko od początku do końca zaplanowane. Zobaczcie jeśli jeszcze nie znacie!

Przechwytywanie5

Czy znacie polecacie inne blogi / strony? Piszcie! Uzupełnię listę!!!

——-

Widziałaś/eś już moją planszówkę? -> There is / are , pytanie o drogę, przyimki miejsca. Kliknij poniżej.

Ask someone a question about (6)hiking (4)

 

Advertisements

2 thoughts on “Wygrzebane: 10 super pomysłów na zajęcia świąteczne”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s